Değerli Öğrenciler ve Ziyaretçiler,

Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılından itibaren 30 kontenjanı ile öğrenci almaya başlayacaktır. 

Yüksek Okulumuzda teorik dersler çeşitli kapasitelerdeki 10 adet derslikte yürütülmektedir. Tüm dersliklerde bilgisayar ve projeksiyon mevcut olup, yabancı dil derslerinin yapıldığı dersliklerde ise video ve TV seti bulunmaktadır. Bölüm içeriğinde uygulama dersleri bilimsel olarak ele alınır. Gastronomi Temel İlkeleri’nin aktarılması ile başlayan bu eğitim serüveni, dönemlere yayılmak sureti ile Pişirme Teknikleri derslerini de içerir. Yöresel Mutfak ve Dünya Mutfakları derslerimiz konusunda söz sahibi Öğretim Üyelerimiz tarafından öğrencilerimize aktarılır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları uygulama dersleri Yüksekokul binasında yer alan uygulama mutfağında donanımlı bir eğitim için her türlü imkânı sunmaktadır. Bunun yanı sıra, yine Yüksekokula bağlı 63 odalı Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nden istifade edilmektedir.

Gastronomi bölümü Sözel puanı ile öğrenci alacak olup, eğitim dili Türkçe ve 4 yıldır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçmeli derslerin (toplam 240 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlaması ve genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde etmesi gerekir. Ayrıca bu bölümden mezun olmak için öğrencilerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında faaliyet gösteren işletmelerde 60 işgünü staj (işyeri eğitimi) yapması gerekmektedir.

Türk mutfak kültürü oldukça çeşitliliği içinde barındırmaktadır. Bu çok çeşitli kültür ve geleneğin korunması ve yeni nesillere aktarılması ayrıca Türk coğrafyasında mutfak kültürümüzü oluşturan bu birbirini bütünleyen yapının, tüm dünyaya hak ettiği şekilde ve daha iyi tanıtılması için, bilinçli, eğitimli, motivasyonu yüksek gastronomlar yetiştirmek ana misyonumuz olarak belirlenmiştir.

Bölümümüz ile ilgili daha detaylı bilgi elde edinmek istiyorsanız lütfen Bölüm Başkanlığımız ile irtibata geçiniz: hozcelikbozkurt@sinop.edu.tr

Web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

 Dr. Öğr. Üyesi Handan ÖZÇELİK BOZKURT
Bölüm Başkanı                     

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Akademik Kadrosu:

Bölüm: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Dahili: 6682
e-Posta: agargaci[@]sinop.edu.tr

Bölüm: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Dahili: 6691
e-Posta: hozcelikbozkurt[@]sinop.edu.tr

Bölüm: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Dahili: 6679
e-posta: hyazit[@]sinop.edu.tr

Bölüm: Gastronomi ve Mutfak Sanatları
Dahili: 6685
e-posta: aademoglu[@]sinop.edu.tr

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Lisans Programı için tıklayınız.